Ekspert: mobiilside võrkude kvaliteet on Eestis kehvemaks läinud

Pilt on illustratiivne FOTO: Võrumaa TeatajaMobiilside võrkude kvaliteet on Eestis kehvemaks läinud, eriti mis puudutab 2G ja 3G võrke, selle põhjuseks suur võrgu kasutajate ja väikeste häirete arv, ütles mobiilsidevõrkude planeerimise ja mõõtmisettevõtte OÜ Pemetel tegevjuht Priit Roosipuu Eesti Päevalehele.

"3G ja 4G võrkudes tuleb kasutajaid kodeerimise järgi eristada," selgitas Roosipuu. Ta tõi asja illustreerimiseks näite manna ja kaerahelveste kokkusegamisest, millest tuleb siis jällegi manna ja kaerahelbed välja võtta.  "Mida rohkem kasutajaid on, seda keerulisem on sealt neid kätte saada," märkis ta.

Kõikumine mobiililevis ja andmesideühenduste katkemine tulebki sellest, et võrgus on üha rohkem segajaid. "Operaatorid muudavad sagedusi ja maste, samas tuleb linna juurde ehitisi, kõik see tekitab häireid," sõnas Roosipuu.

Häired muudavad mobiililevi ebastabiilseks, nii et kohati hüppab telefon ühest võrgust teise, kohati katkeb ühendus üldse. Samas mobiilioperaatorite ega ka tehnilise järelevalve ameti mõõtmised selliseid häireid ei näita, kuna statistiliselt võttes on levi kvaliteet hea.

Roosipuu sõnul on 2G võrk töökindlam kui uuemad võrgud ning seda sama saab ka vanade telefonide kohta öelda.

Roosipuu sõnul tuleks operaator valida testimise järgi, et millise operaatori levi inimese kodus ja töökohas kõige parem on. "Laias laastus on Eestis veel olukord päris hea. Maailma metropolides, näiteks Madridis või kuskil USA-s on päevasel ajal pea võimatu korralikku kvaliteeti saada."

Eesti telekommunikatsiooniettevõtete Elisa, EMT ja Tele2 kinnitusel on pole nende levikvaliteet halvemaks läinud.

"Elisa levikvaliteet on iga aastaga ikka paremaks läinud, sest regulaarselt investeerime lisaks 4G võrkudele ka 2G ja 3,5G võrkudesse," ütles Elisa võrgujuht Andrus Kaarelson. Tema sõnul tulevad probleemid nutitelefonidega helistamisel. "Peamine probleem seisneb selles, et kaasaegsete nutitelefonide antenn on peidetud sügavale telefoni sisemusse ja neil on paraku signaali vastu võtta märksa kehvem kui telefonist väljapoole ulatuvate antennidega kõnetelefonidel," selgitas ta.

EMT teenuste kommunikatsioonijuht Krsitina Samra ütles lehele, et EMT võrgus pole samuti midagi halvemaks muutunud, vaid ettevõte on lisanud uusi tugijaamu võrgu tihendamiseks nii 2G, 3G kui 4G võrgus. Tiheasusutusega piirkonda ei saa lõputult aga tugijaamu juurde panna, kuna need hakkavad üksteist segama, lisas ta.

Tele2 kommunikatsioonijuhi Hans Saarvelti sõnul ei näita mõõtmised 3G kvaliteedi langust, pigem võrku pidevalt tihendatakse. Vaid üksikutes kohtades on vaja teinekord midagi muuta, märkis ta.


 


 

LOE VEEL


 


 


 


 

  

 

20 PÄEVA ENIMLOETUD