Kuigi seksuaaltervise eksperdid on juba aastaid selgitanud, et laste seksuaalse ärakasutamise eest aitaks kõige paremini see, kui seksuaalelu alustamise legaalne vanusepiir tõstetaks praeguselt 14 aastalt 16-le, siis seadusandjad seda siiani tõstnud ei ole ega tee seda ka uue eelnõuga, kirjutab Eesti Päevaleht.
Eelnõuga keelatakse seksi ostmine alaealiselt ja siin peetakse silmas alla 18-aastaseid. „Lapsprostitutsioonis alla 18-aastase isikuga suguühtesse astumise või muu sugulise iseloomuga teo eest karistatakse kuni kolmeaastase vangistusega,” seisab uues paragrahvis.
„Kas see tähendab, et tuleb kõigepealt ära tõestada, et laps oli prostituut, kes teeb seda korduvalt? Aga kui see oli ühekordne raha pakkumine?” küsis MTÜ Eluliin juhatuse liige Eda Mölder, kes tegeleb inimkaubanduse ohvrite abistamisega.
„Ka tähendaks see, et kohtus hakatakse last prostituudiks nimetama. Lapskannatanut ei saa niimoodi verbaalselt halvustada, see ei ole lapse õigustega kooskõlas, et me teda niimoodi häbimärgistame,” leidis Mölder. Tema sõnul võiks seadus öelda üheselt, et keelatud on tasu pakkumine või üleandmine alla 18-aastasele isikule või tema kupeldajale enda sugulise rahuldamise eesmärgil. „Juba sellise asja pakkumine alaealisele peaks olema karistatav,” sõnas Mölder.
„Kas siis lihtsalt tänavalt või baarist leitud lapsele välja teha, et seejärel teda ära kasutada, on siis lubatud?” arutles ka lastearst-psühhoterapeut Lemme Haldre, kes tegeleb igapäevaselt väärkoheldud lastega.
Kuna samal ajal lubab eelnõu täiskasvanul suguühtesse astuda lastega alates 14. eluaastast, tekib küsimus, kas seksi ostmine on või ei ole see, kui täiskasvanu kingib 14- või 15-aastasele lapsele midagi toredat, viib ta kinno või meelitab muul moel ja seejärel seksib temaga.
Eraldi paragrahv keelab küll suguühte või muu sugulise iseloomuga teo alaealisega, kui selleks kasutatakse mõjuvõimu ehk kui täiskasvanu kasutab ära lapse sõltuvust temast, kuritarvitades mõjuvõimu või usaldust.
Kogu selle abstraktsuse oleks seksuaaltervise spetsialistide sõnul saanud ära hoida tõstes seksuaalelu alustamise ea laste puhul kõrgemale, 16 aastale. Siis oleks kõigile üheselt selge, mis on keelatud. Sellel seisukohal on näiteks Eesti seksuaaltervise liit.
„Vanuse tõstmise peamiseks põhjuseks on vajadus kaitsta lapsi – nii poisse kui ka tüdrukuid – täiskasvanutepoolse seksuaalse ärakasutamise eest, sest arenguliste iseärasuste tõttu ei ole nii noored lapsed võimelised ise ennast kaitsma,” selgitas liidu juhatuse esinaine Mairi Kaha. „Vara alustanutel on ka suurem risk nakatuda seksuaalselt ülekantavatesse haigustesse,” selgitas Kaha. Sama meelt on psühhoterapeut Lemme Haldre, kes leiab, et 14–15-aastane laps ei ole veel küps selliseid otsuseid vastu võtma.