Menu

.      

November oli pikaajalisest keskmisest sombusem ja sajusem

  • Kirjutas BNS

November oli pikaajalisest keskmisest sombusem ja sajusem FOTO: pixabay

Novembri keskmine õhutemperatuur oli kokkuvõttes normi lähedane, kuid kuu esimene pool oli pikaajalisest keskmisest tunduvalt soojem, kuu teine pool möödus miinuskraadide ja lume seltsis, selgub keskkonnaagentuuri ülevaatest. 

Kuu esimene kolmandik oli soe, keskmine õhutemperatuur oli kaks kuni neli kraadi pikaajalisest keskmisest soojem. Maksimaalseks õhutemperatuuriks mõõdeti 1. novembril Võrus 13,2 kraadi. Kuu keskpaigas hakkas õhutemperatuur miinuspoolele langema ja kõige külmemal ööl 26. novembril mõõdeti minimaalseks õhutemperatuuriks Narvas -18,2 kraadi. Novembri viimane kolmandik oli neli kuni viis kraadi pikaajalisest keskmisest madalam.

Novembri alguses sadas vihma, ilmade jahenedes tuli vihma sekka lörtsi ja kuu teises pooles algasid lumesajud. Maa sai laiguti valgeks 13. novembril, täielikult kattus Eesti valge vaibaga 25. novembri hommikuks. Lumikate oli kõige paksem Kagu-Eestis Tuulemäel, kus 28. novembril mõõdeti lume paksuseks 32 sentimeetrit.

Selline lumekogus novembris ei ole siiski ebatavaline. Novembrikuu lumerekord sündis 25. novembril 2008. aastal, kui Kuusikul mõõdeti lume paksuseks 56 sentimeetrit. Tookord sulas lumi küll kuu lõpuks ära. 2010. aastal aga mõõdeti 29. novembril Harkus lume paksuseks 30 sentimeetrit ja päev hiljem Jõhvis 44 sentimeetrit. Tol aastal jäi ka lumi maha. Lumi jäi maha ka 1965. aastal novembri lõpus Mandri-Eestis, kui valdav lume paksus oli 10–20 sentimeetrit, üksikutes jaamades ka üle selle.

Kokkuvõttes oli novembris sademeid pikaajalisest keskmisest veidi rohkem. Päikesepaistet oli normist vähem, mõnel päeval ei paistnud päikest üldse.

20 PÄEVA ENIMLOETUD