Sooline palgalõhe on Eestis 13-35 protsenti

Tartu Ülikooli (TÜ) rakendusuuringute keskuses (RAKE) valminud soolise palgalõhe uuringu kohaselt on soolise palgalõhe suurus Eestis 13-35 protsenti ja seda mõjutavad keeruliselt mõõdetavad näitajad, nagu motivatsioon ja töö väärtus ühiskonnas.

„Soolisest palgalõhest on olnud viimastel aastatel palju juttu ja naljatamisi tõdetakse, et palgalõhe on Eesti rahvuskala. Eks see on tõsi, et Euroopa Liidu võrdluses paistame me oma kõrge palgalõhega silma,“ tõdes RAKE juhataja, analüütik Kerly Espenberg. Soolise palgalõhe suurus jääb sõltuvalt rakendatud uurimismeetodist vahemikku 13-35 protsenti, teatas TÜ BNS-ile.

Vaatamata sellele, et naised on kõrgemalt haritud ja töötavad võrreldes meestega rohkem kõrgemalt tasustatud ametikohtadel, on meeste palk siiski suurem. „Seda põhjustavad näitajad, mida on keeruline mõõta, näiteks motivatsioon, meeste ja naiste töö erinev väärtustamine ühiskonnas ja osaliselt ka diskrimineerimine,“ nentis Espenberg.

Uuringus selgus ka, et paarissuhtes olevatel inimestel on sooline palgalõhe suurem kui partneriteta inimestel. „See on kooskõlas pere leivateenija mudeliga, kus mees vastutab eelkõige pere sissetuleku eest ja naise õlul on perekondlikud kohustused. Loomulikult pole elu nii must-valge, aga ka ajakasutuse uuringud näitavad, et naised tegelevad lastega rohkem kui mehed. Meie uuring kinnitab seda,“ arutles Espenberg.

Palgalõhe on oluline ka seetõttu, et see mõjutab sotsiaalkaitsesüsteemi vahendusel nii mitmesuguseid sotsiaaltoetusi kui ka tulevikus saadavaid pensione. Praegune ebavõrdsus mõjutab seega meeste ja naiste sissetulekuid ka pikemas plaanis.

Uuring viidi läbi Eesti Statistikaameti tellimusel Norra 2009–2014 toetuste programmi „Sooline võrdõiguslikkus ning töö- ja pereelu tasakaal“ alamprojekti „Palgaerinevuste statistika parem kättesaadavus“ raames.

Comments  
  0
Julius on küll maailmas palju ringi käinud, kui seejuures pole ikka suutnud maailma asju selgeks teha. Mahavisatud raha. Maksumaksja on temasse investeeriunud, kuid kahjuks investeering läks valesse kohta.
Õpitakse ikka teadmiste, mitte palga pärast. Üldjuhul kõrgem haridustase tõesti annab mõnevõrra parema palga, kuid ei pruugi. Kui omandatud teadmisi, kellelgi vaja hetkel pole, siis ongi madalam palk. Risk on alati olemas. Tööline võib ka omandada käelised oskused, mis ei osutu vajalikuks. Läheb kah karjuma, vaata millist trikki oskan, tõstke palka? Pealegi on alati variant, et tegelikult teadmisi polegi või on vähevõitu. On ainult diplom. Palka mastake töö eest, mida on vaja. Suurem palk tuleb töö eest, mida keegi teha ei soovi või suuda. Mis iganes põhjusel. Eks üksikuid anomaaliaid on, kuid nende kestmajäämisele loota ei saa.
  0
Minu tutvusringkonnas on küll 90 % naistel oluliselt kõrgem palk kui meestel ja seda vaatamata mõningate naiste madalale haridustasemele ja oskustele. Miks naiste palk on madal? Miks saavad haigaltes sanitarid ja välisfirmadele kuuluvates kauplusekettides töötavad naised imeväikest palka. Miks laseb Eesti riik süüdimatult välisfirmadel koorida Eesti naisi ja eesti riiki. Miks saavad välisfirmad viia Eestist miljardeid eurosid maksuvabalt välja. Ka meeste palk on naeruväärselt väike, Kui magistrikraadiga 30 aastane korralik mees saab palka 900 eurot, siis kas see on normaalne Aga on ka magistrikraadiga mehi, kes tööpuuduse tõttu töötavad isegi erafirmades abitöölistena ja saavad 500 eurot miinus maksud.Ja kui rääkida diskrimineerimisest, siis kõige raskem on tööd leida puudega inimestel ja pensionäridel. Kui pensionär saabki tööd, siis talle makstakse mistahes töömahu puhul sandisente.

 


 

LOE VEEL


 


 


 


 

  

 

20 PÄEVA ENIMLOETUD