2013. aastal elas suhtelises vaesuses iga viies Eesti elanik

FOTO: VTSuhtelises vaesuses ehk vähem kui 358 euroga kuus elas 2013. aastal statistikaameti andmetel 22,1 protsenti ja absoluutses vaesuses ehk vähem kui 205 euroga kuus 8 protsenti Eesti elanikkonnast.

Ilma riiklike toetuste ja pensioniteta oleks suhtelises vaesuses elanud 40,7 protsenti ja absoluutses vaesuses 32,6 protsenti elanikkonnast, teatas statistikaamet.

2013. aastal elas suhtelises vaesuses inimene, kelle kuu ekvivalentnetosissetulek oli väiksem kui 358 eurot ja absoluutses vaesuses inimene, kelle kuu ekvivalentnetosissetulek oli väiksem kui 205 eurot. 2013. aastal erinesid elanikkonna vaeseima ja rikkaima viiendiku sissetulekud 6,6 korda.

Suhtelise vaesuse määr on kõrgeim vanemaealiste seas. 2013. aastal elas 32 protsenti 65-aastastest ja vanematest suhtelises vaesuses. Absoluutse vaesuse määr oli kõrgeim laste ja noorte ning pensionieelses eas elanike seas, kus see ulatus mõlemas vanuserühmas 10 protsendini.

Põhi- või madalama haridusega inimestest iga kolmas kuulus sissetuleku poolest vaeseimasse ja vaid iga kaheteistkümnes rikkaimasse sissetulekuviiendikku. Samal ajal kuulus kolmandik kõrgharidusega inimestest rikkaima viiendiku hulka. Seetõttu on ka kõrgemalt haritud inimeste suhtelise ja absoluutse vaesuse määr – vastavalt 14,6 protsenti ja 4,1 protsenti – üle kahe korra väiksem kui põhi- või madalama haridusega inimestel, kus see oli vastavalt 33 protsenti ja 10,4 protsenti.

Eestlaste sissetulekud olid suuremad kui mitte-eestlastel ja eestlaste vaesusrisk väiksem. Eestlaste suhtelise vaesuse määr oli 2013. aastal mitte-eestlaste omast üheksa protsendipunkti madalam ja absoluutse vaesuse määr neli protsendipunkti madalam. Eestlastest elas suhtelises vaesuses 19,5 protsenti ja absoluutses vaesuses 6,8 protsenti, mitte-eestlaste samad näitajad olid 28,6 protsenti ja 11 protsenti.

Hinnangud põhinevad Eesti sotsiaaluuringu andmetel, mida Statistikaamet korraldab 2004. aastast. 2014. aastal osales uuringus üle 5800 leibkonna. Uuringuga kogutakse aastasissetuleku andmeid, seetõttu saadakse 2014. aastal 2013. aasta sissetulek. 2013. aasta sissetulekute arvestamisel võeti lisaks sotsiaaluuringule ja varem kasutusele võetud andmekogudele andmeid ka maksu- ja tolliametist.

Comments  
  +3
..on vaieldav vaesus,sest kõik on ülimalt suhteline...Tulik näituseks võttis ka end peale riigikogust koondamist töötuks,,järelikult kuulub ka tema,suhteliselt vaeste hulka.
  +2
peedilehed on ära kahtle saad maiustada Sotsid ja keskid pakuvad kooki moosiga juurde nii et elu hea
  +9
Söö ka peedilehti.Refformierakond jagab täna turul.
  -10
Eestis elatakse väga hästi,vaadake mis teistes riikides toimub. Tehke tänaval küsitlust,vaadake mis toimub.Siin virisejad on ise oma eluga hammasrataste vahel nagu esimesest kommenteerijast paistab.Inimesel ei ole kunagi hästi.Küll on maa külmunud küll kärss kärnas.Pidevatest kommenteerijatest paistab ju läbi,huvitav kust selline on veel arvuti saanud ning selle selgeks saanud.Natukene veel ajusid on aga Soome ehitusele enam ei sobi.
  +12
Kokkuvõttes 30 protsenti elanikkonnast elab vaesuses ja seda ametlikel andmetel, palju vaesuses elavaid inimesi tegelikult Eestis on seda tõenäoliselt ei kannatagi avaldada, aga kindel on see, et midagi on siin riigis totaalselt mäda ja siinkohal peaks aru andma aastaid koalitsioonis olnud erakonnad, ja seda eesotsas reformierakonnaga, ja rahval on siinkohal mõtlemisainet kuna valimised on peagi tulemas.

 


 


 


 


 


 

  

 

20 PÄEVA ENIMLOETUD