Koolimenüüd sisaldavad jätkuvalt liiga vähe puuvilju ja kala

Lapsed saavad praepäevadel valida nelja erineva salati vahel. Foto: KADRI NAGEL

Terviseameti eelmise aasta järelevalve tulemused toitlustamise korralduse üle koolides kinnitavad, et olukord selles vallas on iga aastaga paranenud, kuid endiselt on probleemiks värske puuvilja ja kala kättesaadavus.

Möödunud aastal oli endiselt probleemiks värske puuvilja ning värske kala kättesaadavus maapiirkondades. Samuti ei vastanud sageli menüüdes juurvilja pakkumine nõuetele, olles alla normi, selgub terviseameti ülevatest.

Terviseamet kontrollis mullu toitlustamise korraldust peaaegu kõigis Eestis tegutsevates koolides ja 96 protsendil olid üldnõuded toitlustamise korraldamisele täidetud, 4 protsendil olid nõuded täidetud puudustega. Nõuded toiduenergia ja põhitoitainete sisaldusele olid täidetud 81 protsendil kontrollitud koolidest, 15 protsenti täitis nõuded puudustega ning 4 protsendil esines nõuete mittetäitmist. Nõuded menüü koostamisele olid täidetud 86 protsendil.

Menüüde koostamisel eksiti võrreldes 2013. aastaga harvem kala ning värskete puuviljade pakkumise sagedusega. Põhilised kitsaskohad olid aga jätkuvalt kalatoitude ning värskete puu- ning juurviljade pakkumise väiksem sagedus võrreldes kehtivate nõuetega.

Enamus koole on liitunud programmidega, mis võimaldavad mitmekesistada kooli menüüd. Samas juhtus, et puuviljade programmi raames pakutud puu- ja juurviljasid menüüs ei kajastatud. Kontrollimisel pöörati sellele tähelepanu ning järgmiste nädalate menüüde koostamisel seda viga ei täheldatud.

Terviseamet kontrollis mullu ka koolieelsete lasteasutuste toitlustamist. Järelevalve tulemused näitasid, et üldnõuded toitlustamise korraldamisele ja toidu serveerimisele olid täidetud pea kõigis kontrollitud koolieelsetest lasteasutustest. Nõuded toiduenergia ja põhitoitainete sisaldusele olid täidetud 71 protsendil ning nõuded menüü koostamisele olid täidetud 90 protsendil lasteasutustest.

Toitlustamise korraldamine noortelaagrites, hoolekandeasutustes ja tervishoiuasutustes vastas eelmisel aastal samuti nõuetele. Aasta jooksul kaebusi ei laekunud ja ettekirjutusi ei tehtud.

Ka kinnipidamisasutustes oli toitude arvutatud keskmine toiduenergia ja makrotoitainete sisaldus oli nõuetega vastavuses. Aasta jooksul esitati toitlustamise kohta küll seitse kaebust, kuid need tunnistati menetluse käigus põhjendamatuteks.

Comments  
  +2

Quoting Guest:

paljud lapsed ei söö kala miks siis kala menüüsse rohkem lisada. ja täitsa õige miks toppida lastele mida nad ei söö


õpetage oma lapsed KÕIKE sööma
sõda ei ole kaugel
  -1
paljud lapsed ei söö kala miks siis kala menüüsse rohkem lisada. ja täitsa õige miks toppida lastele mida nad ei söö
  -2
Palun ärge toppige lastele mida nad ei söö.Lapsevanemad maksavad raha kuid hiljem see tassitakse omale koju mida lapsed ei söö.Näiteks minul poeg ei söö kaalikat,punapeeti,kartulipudru jne.Kaalikat ühepaja toiduna sööb,punapeeti salatis sööb kui on korralikult tehtud.Kartulit samuti sööb kuid pudruna mitte.Kala,liha igasugune meeldib.Ütleb,et kooli sööklas on kaalikal punapeedil mulla lõhn juures,tähendab halvasti tehtud söök valmistatud.Ütleb,et mis ma raha maksan kui ma poolt toitu ei tarvita mida võiks võtta ja nüüd ei käigi söömas.Ah-jaa,porgandit topitavat ka igale poole liiga palju.Väga kurb kõik see lugu mida olen kuulnud ka teistelt lastevanematelt aga Teie kõik kiidate kõik nii hea.Kas see on mingisugune poliitika,et lapsi tahetakse teha jänesteks sunnitakse kapsa lehti sööma.Toiduraha maksmine,peaks olema nagu sööklates,mida tellisin selle eest maksan.Miks ma pean toiduraha maksma kui poeg piima ka ei joo mis jääb sinna letile kuid raha võetakse.Ah,lihtsalt ei taha enam midagi,isegi enam seda riiki.

 


 


 


 


 


 

  

 

20 PÄEVA ENIMLOETUD