Menu

Vaid taksojuhi terav pilk märkas unustatud mälestuskivi

  • Kirjutas Kalev Vilgats

Ümberasujate mälestuskivi juurde ei vii üle kraavide ühtki purret ja tekst kivil vajab hädasti uuendamist. Fotod: KALEV VILGATS

Ümberasujate mälestuskivi juurde ei vii üle kraavide ühtki purret ja tekst kivil vajab hädasti uuendamist. Fotod: KALEV VILGATS


Suvel palus piirivalve erukolonelleitnant Lembit Võime, et siinkirjutaja vaataks üle, millises seisus on kunagi Kirumpääle püstitatud mälestuskivi Võrumaalt Venemaale ümberasunutele.

Oma maa ihalus

Eesti maainimesele on alati olnud tähtis oma maa. 1816. aastal kaotati Eestimaa kubermangus pärisorjus ja sama toimus Liivimaa talurahvaseadusega 1819 Liivimaa kubermangus. Võib arvata, et juba 1820. aastatel ja hiljemgi üritasid talupojad Eestist minna õnne otsima Venemaale. Kohaliku mõisnikud olid sellele vastu, kartes kaotada odavat tööjõudu. Ent probleem tuli lahendada, sest kõigile maad ei jätkunud (kolmandik talurahvast oli maata) ja paljudel polnud talude päriseks ostmiseks raha.

Edasi lugemiseks palun logige sisse

Digilehe lugemisõigusega saab ligipääsu portaalidele vorumaateataja.ee ja
digileht.vorumaateataja.ee, mis sisaldavad kõiki artikleid, kaastundeavaldusi, kuulutusi ja reklaame. Lugemisõiguse saab vormistada SIIT.

20 PÄEVA ENIMLOETUD