Meenutame aegu, mil koroonahirmus oli poodides käimine maskita keelatud. Nüüd oleme valmistumas uueks kriisiks, sest meid teeb ärevaks elektri kadumine ja sellest tingituna poodide sulgemine. Fotol Põlva Grossi pood. Foto: Aigar Nagel
Võru linn ja vallad valmistuvad 9. veebruaril toimuvaks riigi elektrisüsteemi üleminekuks. Nii on enamik neist veebruari alguseks lisanud kodulehtedele silmapaistva värvilahendusega käitumisjuhendid kriisi puhuks.
Valvelasteaed avatud, kool suletud
Võru linnas on 9. veebruari eel kõrgendatud valmisolekus linnavalitsuse tiim ja elutähtsate teenuste osutajad: AS Võru Vesi, AS Danpower Eesti ja OÜ Roadwest. Jaanuari lõpus linna kodulehele lisatud teate kohaselt on võimaliku elektrikatkestuse korral linnas tagatud vee- ja kanalisatsiooniteenus.
Kaugkütteteenus toimib ja kortermajad saavad sooja. Kui kortermajades on sõltumatu soojasõlm, mis ei võimalda soojaenergiat majas jagada, peab ühistu ise hoolitsema soojasõlme energiaga varustamise eest kas generaatori või akupanga abil.
Linn lubab, et toimub teehooldus ja lasteaiad võtavad lapsi vastu, tagatud on valverühmade töö. Küll aga on elektri puudmise ajal suletud üldhariduskoolid ja õppetööd ei toimu. Võru spordikeskuses aadressil Räpina maantee 3a avatakse seitse tundi pärast voolukatkestust kriisiabikeskus ehk kerksuskeskus. Seal jagavad linnavalitsuse töötajad inimestele infot ja abi, saab laadida mobiiltelefone ja akupankasid.
Toidukauplustest jääb Võru linnas avatuks Grossi Toidukaubad, apteekidest jääb avatuks Grossi kaupluses asuv Benu apteek. Tanklatest töötavad Kuperjanovi väeosa vastas Kose teel asuv Alexela, Räpina maanteel Terminal Oil ja Tallinna maanteel Olerexi tankla.
Toasooja kadumise oht
Võru vald annab teada, et pikaajalise elektrikatkestuse korral katkeb vee- ja kanalisatsiooniteenus ning joogivesi tagatakse mahutitega. Väimelas, Puigal ja Vastseliinas suudavad soojusvarustusettevõtted soojusenergiat tarnida kuni hoonete soojussõlmeni. Hoone soojussõlme ja keskküttesüsteemi töös hoidmine tuleb tagada hoone omanikul. Parksepas suudetakse olemasolevate varude toel kortermaju soojaga varustada kaheksa tundi.
Teedehooldus jätkub, kuid üldhariduskoolides õppetööd ei toimu. Samuti ei toimu valla lasteaedades õppetööd, kuid kolmes lasteaias avatakse valverühmad. Kerksuskeskused avatakse vajaduse järgi. Toidukauplustest jääb kriisi ajal vallaelanikele lähimaks Võru linnas avatud Grossi Toidukaubad ja sealne Benu apteek. Ka mootorikütust saab lähima kohana Võru linnast.
Kriisikeskus avaneb kolmandal päeval
Rõuge valla kriisiinfos seisab, et pikema elektrikatkestuse korral avatakse kerksuskeskustena Rõuge valla teenuskeskused ja vallamaja. Elanikud saavad sealt kõige värskemat kriisiinfot. On võimalus laadida mobiiltelefone ja muid hädavajalikke väikeseadmeid. Saab varuda joogivett ning käia tualetis.
Rõuge vallas avatakse kerksuskeskused elektrikatkestuse kolmandal päeval. Need toimivad elektrigeneraatorite toel esialgse kava kohaselt vähemalt iga päev kella 9–12. Vajaduse ja võimaluste järgi võivad ajad muutuda. Keskused asuvad Rõuge vallamajas ning ka valla teenuskeskustes Haanjas, Missos, Mõnistes ja Varstus.
Rõuge põhikooli ja Rõuge lasteaia õpilastele ja lastevanematele saadetakse käitumisjuhised ette Stuudiumi/Eliisi kaudu ning teadetena paberil. Kui elektrikatkestus algab nädalavahetusel ja elekter ei ole tagasi koolipäevale eelneval õhtul kell 22, siis on lasteasutused järgmisel päeval suletud ja bussid ei sõida. Edasiste päevade kohta jagatakse infot valla kerksuskeskustes.
Elutähtsa teenuse osutajate lastele tagatakse lastehoid Rõuge lasteaia Viitina majas alates kolmandast elektrikatkestuse päevast, kui see on tööpäev.
Katkestus nullist nädalani
Antsla vald annab kodulehel teada, et pikemate elektrikatkestuste korral avatakse Antsla valla kerksuskeskus Antsla vallamajas. Peale selle on vajaduse korral võimalus keskused avada Urvaste ning Kaika seltsimajas. Abivallavanem Kurmet Müürsepp lisab, et vallavõim juhindub kolmest stsenaariumist. „Esimene on see, et elektrikatkestust ei tule. Teine on Elektrilevi prognoos, kus elekter puudub kuni 72 tundi. Kolmas on päästeameti sõnum, mille kohaselt on kuni seitse päeva elektrikatkestust.”
Vald tagab omalt poolt Antsla kerksuskeskuse ja Antsla tervisekeskuse ööpäevaringse töösoleku. „Ulatusliku elektrikatkestuse korral on Antsla valla koolid ja lasteaiad suletud. Juhul kui lapsed on ulatusliku elektrikatkestuse toimumise ajal haridusasutuses, saadetakse nad koju. Kui lapsevanematel pole võimalik lapsele järele tulla, organiseerib haridusasutus nende laste transpordi vallamajas asuvasse kerksuskeskusesse.” Seal on tagatud elekter, soojus, vesi ja kanalisatsioon.
Fookuses keskküte ja veevarustus
Kui ulatuslik elektrikatkestus toimub nädalavahetusel, siis sellele järgneval esmaspäeval on Müürsepa sõnul kohustatud tööle tulema haridusasutuste juhtkonnad. „Haridusasutuste juhid ja kriisikomisjoni liikmed kutsutakse Antsla valla kriisikomisjoni koosolekule kell 10 hommikul vallamajja, kus antakse edasised juhised. Lusti lasteaed tagab Antsla vallas valverühma, mis toimib vallamaja esimesel korrusel. Sotsiaaltöö on tagatud igapäevases mahus.”
Oluliste objektide vee- ja elektrivarustus tagatakse ASi Võru Vesi ja Kaitseliidu liikmete abil, neile tulevad appi kohalikest inimestest vabatahtlikud. „Olulised objektid on Antsla tervisekeskus ja seal asuv üldhooldekodu, Antsla vallamaja ja Vana-Antsla keskküttepiirkond. Kriisikeskus asub vallamajas, juhul kui seda kasutada ei saa, läheb kriisikeskus Antsla tervisekeskusesse. Kui ka seda enam kasutada ei saa, avatakse kriisikeskus Antsla päästekomandos,” kirjeldab abivallavanem.
Antsla vallavalitsusel on neli generaatorit. „Nendega tagame Kuldre katlamaja, Antsla kooli katlamaja, Antsla tervisekeskuse ja Antsla vallamaja töö. Lähimad kohad kriisi ajal mootorikütuse soetamiseks asuvad Võru linnas.”
Ajaliselt piiratud veeteenus
Setomaa valla kodulehelt leiab, et kerksuskeskused asuvad Värska kultuurimajas ja Uusvada külamajas. Lähimad autonoomse elektritoitega tanklad on Võrus Terminal Räpina maanteel ja Circle K Põlvas Kesk tänaval. Vee- ja kanalisatsiooniteenuste jätkumise eest vastutab OÜ Setomaa Haldus.
Vee- ja kanalisatsiooniteenuse toimimine kriisiolukorras pikaajalise elektrikatkestuse tõttu tagatakse, kui katkestuse pikkus ületab 12 tundi. Teenuse piirkonnad on Värska, Mikitamäe, Saatse, Obinitsa ja Meremäe. Teenus tagatakse ajutiselt kaks korda ööpäevas ligi kahe tunni vältel, ajavahemikus 7–11 ja 15–19. Täpsemad ajad teatatakse. Teenuse tagamise võimekus sõltub elektrikatkestuse ulatusest ja piirkonnast. Ajaliselt sõltub teenuse täpne kestus tarbimisest ja kanalisatsiooni juhitava reovee kogusest.
Mikitamäe ja Saatse hooldekodule tagatakse veevarustus maksimaalselt, arvestades olemasolevat ressurssi ja võimekust. Vee- ja kanalisatsioonitaristu pikaajalise rikke korral organiseeritakse vee jagamine mahutist ja määratakse selle asukoht.