KÜSIMUS–VASTUS • Küsimus eetrijoomise ja selle müügi legaliseerimise kohta tõi pea kõikidele riigikogulastele meelde helged mälestused lapsepõlvest. Mida nad eetrist praegu arvavad, saad teada alljärgnevalt.
Küsimused riigikogulastele olid seekord järgmised: 1. Brüsseli apteekides on eeter apteekides vabalt, ilma retseptita saadaval. 100 milliliitrit maksab kaks ja pool eurot. Eestis seda aga ilma retseptita müüa ei tohi. Milline on teie arvamus – kas eeter peaks ka Eestis vabalt müügis olema ja miks? 2. Kas olete ka ise eetri tarvitaja või on seda tarvitatud teie peres? Mis otstarbel?
Meelis Mälberg (Reformierakond): Ma ei oska kommenteerida, et kas eeter peaks olema vabalt saadaval või retsepti alusel. Mäletan, et minu vanaema tilgutas eetrit suhkrutükile ja ravis nii külmetust. Sellise ravi tõhusust ma aga kommenteerida ei oska. Las parima ravimeetodi leidmine jääb ikka tohtrite pärusmaaks!
Heimar Lenk (Keskerakond): 1. Eeter pole mürk ja kui keegi teda osta soovib, siis las ta olla müügil. Juba 18. sajandi algusest on ta meditsiinis laialt kasutusel olnud. Mulle tundub, et eetrimüügi lõpetamine ja kära selle ümber on jälle üks kunstlikult üles tõstetud pseudoprobleem. Võib-olla on mängus ka viinamüüjate lobitöö, et alkoholiturgu viimseni oma kontrolli alla saada. Analoogne olukord on ju ka Venemaa odava bensiiniga, mida varemalt laialt sisse sai tuua ja niiviisi oma perekonna eelarvet lappida. Minu andmeil hakkas Reformierakond asjaga tegelema Kagu-Eesti kütusetanklate omanike survel, kartes, et nende turg võib sissetoodava odava bensiini pärast ohtu sattuda. Juba ongi mõne tankla omanik jõudnud ajakirjanduses hõisata, et läbimüük tema tanklas on pärast vene bensiinile tehtud piirangute tõttu kasvanud. Sama mäng võib mõjutada ka seda eetriprobleemi.
2. Vahel Setomaal külas olles on mulle eetrit pakutud, kuid tarvitaja ma ei ole. Minu jaoks on eeter liiga kange ja maitse pole meeldiv. Teeb kurgu kuidagi kuivaks ja karedaks. Aga see viimane on juba maitse asi ja traditsioonide küsimus. Küll mäletan ma, et meie lapsepõlvekodus oli eeter alati arstikapis ja nii mõnegi haiguse puhul sellest pudelist ka lonksu kaupa võeti. Kas ta oli ka nõukogude ajal retseptiravim, seda ma ei oska öelda.
Tarmo Tamm (Keskerakond): Meil on võimul valitsus, kes esindab liberaalsust ja parempoolsust. Samas ravimiturg on meil nii üle reguleeritud, et siia turule mahuvad ainult teatud ravimid ja ravimifirmad. Kindlasti ei toimu see kõik patsientide huvides, sest alles sai lugeda, kuidas apteekides pole odavamad ravimid alati kättesaadavad. Ravimiameti kontrollist selgus, et veerandis apteekides ei olnud piirhinnast odavamat ravimit müügil.
Eeter on traditsiooniline ravim, mida kasutati ka minu kodus ja suurem kasutaja oli ema, mitte isa. Mäletan, et naabrimemm Leida oli eriti kõva eetrikasutaja ja põhiliselt kasutati eetrit laupäeva õhtul pärast saunaskäiku. Minu mäletamist mööda ei tohtinud eetrit võtta pärast kuuma supi söömist, sest see ajas kõhu gaasi täis, aga ei mäleta, kas enne tuli võtta vett või eetrit.
Ravimiameti inimesed peaksid oskama täpsema vastuse anda, et miks meil ei ole eeter apteekides vabalt müügil.
Inara Luigas (MTÜ Demokraadid): Eetrit kasutati meie kandis narkouima saamiseks. Joodi väikesest pitsist. Seda tuli teha tühja kõhuga. Mäletan väga hästi, kui vanemad naised tulid kokku ja klappisid, siis võeti eeteripotsku välja ja kallati vedelik pisikesse pitsi. Joodi ruttu ja rüübati vett peale. Natukese aja pärast olid kõik väga lõbusad ja jutukad. Kõik tahtsid korraga rääkida ja kõik naersid kõige peale. Mõnekümne minuti pärast olid kõik kained ja kõik naised läksid koju jälle tööd tegema. Kas see oli halb? Vist mitte. Naised olid kõvad töötegijad – loomad olid laudas vaja talitada, põllud olid suured ja peenrad oli vaja puhtad hoida, pere tahtis iga päev süüa, kerge polnud. Miks siis mitte vahel kokku tulla ja väikese napsu järel rõõmu tunda? Keegi ära ju ei surnud.
Mäletan veel, kuidas naised keelasid eetrijoomise neil, kes kuuma kartulit olid just söönud, need jäid võtmiseringis vahele.
Ega eetrijoomine suurem hullus pole kui narkootikumide tarbimine. See ei tekitanud sõltuvust. Ka kõrvalnähtusid ei tekkinud. Eetrit võeti ka valude korral ja eriti tarbisid seda need, kellel see kuri vähihaigus sees oli. Siis kallati seda haige koha peale. Ka külmarohuna tarvitati, mis oli tõhus. Tuli vaid see õige aeg ära tabada.
Ise eetrijoomist ära ei õppinud. Kuigi kord, kui noorena angiinis olin ja kurk tulist valu tegi, tuli mõte väike lonks võtta. Võtsin pudelikese lahti ja ka veeklaasi kõrvale, kallasin eetri lusikasse ja proovisin suhu võtta, kuid see jooksis külma joana mööda lõuga alla. Kuna olin üksi kodus, siis tuli hirm ka peale, et äkki teen midagi valesti ja suren ära. Nii jäigi see eetrivõtmine mu esimeseks ja viimaseks korraks. Meie apteekides võiks ta aga vabalt müügis olla.
Kalvi Kõva (SDE): Olen eetrit ikka kasutanud kõikvõimalike haavade kuivatamiseks. Olgu selleks umbeläinud pind või jalga astutud roostetanud nael. Kuidagi on ikka eetripudel rohukapis olnud ja sellest tulenevalt ei ole sellele varem tähelepanu pööranud, et selleks on vaja retsepti. Ju siis haavadele rohuks teda ikka saab, küsimus on väärkasutusel ehk joomisel. Eetri valesti joomisel ehk „kullõmisel”, nagu eakamad inimesed ütlevad, võivad olla väga tõsised tagajärjed ning sellest tingituna peavad mingid piirangud ja reeglid ikka olema. Nagu rahvasuu ütleb, on tegemist ikkagi rohuga.
Ülo Tulik (IRL): 1. Olen seda meelt, et eeter peaks ikka apteekides vabalt müügil olema. Arstide kinnitusel on viirushaiguste vastu raske leida paremat ravimit kui eeter ja seda on ravimina õige kasutada just esimeste haigustunnuste ilmnemisel, kuna siis on selle mõju kõige efektiivsem. Retsepti muretsemine võtab alati teatud aja ning seetõttu võib ravi märksa kallimaks ja ka mitte väga efektiivseks muutuda. Raske on leida põhjust, miks peaks eetrit retsepti alusel müüma.
2. Ise olen paaril korral eetrit tarbinud ja seda ekstreemsetes tingimustes, kui ammustel aegadel sai mägedes suusamatkadel käidud. Meenub, et haigeks meist keegi ei jäänud ja külmarohuks oli see hea küll. Peres on abikaasa kasutanud seda viirushaiguste ennetavaks raviks ja perearsti soovituste kohaselt on eeter meie peres ravimite riiulil olemas.
Valdo Randpere (Reformierakond) ei vastanud.
Urmas Klaas (Reformierakond) ei vastanud.
Priit Sibul (IRL) ei vastanud.
Rein Randver (SDE) ei vastanud.
Ester Tuiksoo (Keskerakond) ei vastanud.