Millist tulekustutit valida?
Kui juhtubki, et kodus peaks tekkima tulekahju, võib kiire ja oskusliku tegutsemisega tulele piiri panna tulekustutusvahendiga. Mida peab teadma?
Tulekahju areneb eluohtlikuks 3-5 minutiga, akuga seadmete puhul veelgi kiiremini. Ennast ohtu ei tohi seada, seega kui tundub, et tulekahju käib üle jõu, siis kustutamise asemel sulge uksed ja aknad ning välju hoonest kõige lühemat teed pidi. Suitsustes ruumides väljapääsu poole liikudes hoia ennast võimalikult põranda lähedal, helista 112 ning jää ootama päästjate saabumist.
Kui ruumist väljumine pole võimalik, sulge uks ja kui ukse avadest tuleb suitsu sisse, tihenda need riietega, et suitsu tuppa ei imbuks. Ava aken, võta ka kardinad eest ära ning anna endast aknal valju häälega märku.
Milline tulekustuti valida?
Iga kustuti kõigeks ei sobi, näiteks rasvapõlengut ei tohi veega mitte mingil juhul kustutada. Selleks, et valida õige kustuti, tuleb enne pisut mõelda, millisesse ruumi ja mis materjalide kustutamiseks seda vaja võib minna.
Vahtkustuti – sobib puidu, paberi, tekstiili, õli, bensiini, plastmassi, rasva, bituumeni, kummi kustutamiseks. Vahtkustuti tekitab küll niiskuskahjusid, kuid ei kahjusta neid ruumi osasid, kuhu kustutusainet ei suunata. Vahtkustutite valimisel on eriti oluline jälgida, kas sobib ka elektripinge all olevate seadmete kustutamiseks.
Vesikustuti – sobib puidu, paberi, tekstiili kustutamiseks. Sobib kasutamiseks sellistes ruumides, mida kasutatakse eelnimetatud materjalide ladustamiseks jne. Vesikustutiga ei tohi kustutada toiduõlide, rasvade ja muude põlevvedelike põlenguid. Näiteks põleva rasva kustutamisel aurustub vesi plahvatusega, mille tagajärjed võivad olla väga tõsised.
Edasi lugemiseks palun logige sisse
Digilehe lugemisõigusega saab ligipääsu portaalidele vorumaateataja.ee ja digileht.vorumaateataja.ee, mis sisaldavad kõiki artikleid, kaastundeavaldusi, kuulutusi ja reklaame. Lugemisõiguse saab vormistada SIIT.