Eesti reageerib alati humanitaarabipalvetele

Välisminister Urmas Paet ütles pühapäeval ülemaailmsel humanitaarpäeval, et Eesti reageerib katastroofide tagajärjel tekkinud humanitaarabivajadustele alati kohe.

„Meil ei ole küll iga kord võimalik olla kohapeal abistamas, kuid Eesti aitab loodus- või inimtegevusest põhjustatud katastroofides kannatanuid annetustega rahvusvahelistele humanitaarabi organisatsioonidele või kahepoolselt, vastates riikide otsestele abipalvetele,“ ütles Paet.

„Sel aastal on Eesti toetatud põua ja näljahäda käes kannatavate riikide − Tšaadi, Kesk-Aafrika Vabariigi, Nigeri ja Somaalia elanikke. Samuti oleme aidanud leevendada inimeste olukorda kriisikolletes Süürias ja Lõuna-Sudaanis,“ märkis Paet.

Välisminister lisas, et Eesti on saatnud võimalusel katastroofipiirkondadesse ka oma päästemeeskonna liikmeid, näiteks 2010. aastal maavärinas kannatanud Haitile ning üleujutustejärgsesse Pakistani.

Paeti sõnul on Eesti humanitaarabi osutanud alates 1998. aastast. „Eesti tegi oma esimese vabatahtliku annetuse Rahvusvahelise Punase Risti Föderatsioonile ning sellest ajast alates oleme abi andnud rohkem kui kolmekümnele riigile maailma eri paigus,“ lisas ta.

Samuti märkis välisminister, et Eesti on aasta-aastalt kasvatanud oma toetust nii ÜRO-le ja teistele rahvusvahelistele humanitaarabiorganisatsioonide kui ka Punasele Ristile. „Sel aastal on humanitaarabi osutamiseks planeeritud ligikaudu miljon eurot,“ ütles Paet.

Humanitaarabi on inimestevahelise universaalse solidaarsuse põhiline väljendusvorm ja moraalne kohustus. Humanitaarabi andmine, sealhulgas humanitaarabi missioonidel osalemine on Eesti välispoliitika oluline osa. Humanitaarabi eesmärk on loodus- või inimtegevusest põhjustatud katastroofide ajal või nende järel inimelude päästmine, inimeste kannatuste vähendamine ja inimväärseks eluks hädavajaliku tagamine, samuti abi, mis on mõeldud nimetatud olukordade ennetamiseks ja nendele reageerimiseks valmisoleku parandamiseks. Humanitaarabi antakse olukorras, kus kohalikud abiandjad on juba ülekoormatud, võimetud või ei soovi tegutseda. Humanitaarabi osutamisel lähtutakse abivajava riigi, territooriumi, ühenduse, režiimi, rühmituse või rahvusvahelise organisatsiooni abipalvest.


 


 

LOE VEEL


 


 


 


 

  

 

20 PÄEVA ENIMLOETUD